„Při vývoji druhé generace Power BI jsme zapracovali na dalším zjednodušení a na rozšíření počtu služeb, které je možné do Power BI přímo napojit,“ tvrdí Dalibor Kačmář, manažer divize Cloud + Enterprise ve společnosti Microsoft. Jde o jednoduchost importu dat z různých zdrojů (od excelových tabulek či textových souborů přes různé databáze až po onlinové zdroje včetně platformy Azure, Google Analytics či Salesforce). Pro mnohé z napojení jsou dokonce v Power BI předpřipravené hotové dashboardy (obrazovky s výběrem důležitých informací), takže uživatel pouze službu napojí a hned vidí důležité informace. Může si je pak přeuspořádat podle svého či doplnit o další údaje.

Vedle toho lze řešení použít v návaznosti na další cloudové služby s vysokou přidanou hodnotou, jako je například zpracování velkých dat pomocí nové služby Apache Spark for Azure HD Insight, predikce budoucího vývoje nad stávajícími daty s využitím technologie Azure Machine Learning nebo propojení s nedávno ohlášenou sadou analytických a reportingových služeb Cortana Analytics Suite.

„Základní registrace zabere pět vteřin a během pěti minut už můžete mít před sebou interaktivní prezentaci aktuálních dat a pracovat s nimi,“ vyzdvihuje snadnost využívání Power BI Dalibor Kačmář.

S daty, hotovými reporty a přehledy je navíc možné pracovat nejen na počítači, ale i na mobilních zařízeních, protože Power BI je dostupný také jako aplikace pro všechny tři hlavní mobilní platformy (iOS, Android a Windows Phone). Cloudová aplikace Power BI umí také reagovat na „laické“ dotazy. Stačí tak třeba jen do okna webového prohlížeče nebo mobilní aplikace napsat: „prodej obchodníci Plzeň“ a systém automaticky vygeneruje výsledný interaktivní graf nad dostupnými daty.

Vybrané novinky Power BI druhé generace:

  • Nové způsoby prezentace a vizualizace dat.
  • Nástroj Power BI Desktop pro vytváření reportů a vizualizací je k dispozici zdarma.
  • Další zdroje dat a sady připravených napojení (např. Acumatica, AppFigures, Microsoft Dynamics CRM, GitHub, SendGrid, Zendesk).
  • Kód vizualizačního rozhraní Power BI je otevřený pro open source komunitu, má také rozhraní REST API pro vývojáře.
  • Automatická aktualizace zobrazených informací v reálném čase.
  • Bezpečné a interaktivní napojení do SQL Server Analysis Services.
  • Rozšířená aplikace inteligentního řešení nabízející hotové reporty na základě textových dotazů uživatele.
  • Týmová spolupráce – zpracování dat může probíhat v rámci spolupráce celého týmu on-line.
  • Mobilní aplikace (iOS, Android, Windows Phone).
  • Power BI si může každý vyzkoušet, protože základní verze je zdarma. Profesionální verze zejména pro firemní využití je placenou službou pro uživatele.