Nesprávné účetní praktiky sahají až do roku 2008 a podle vyšetřování byly úmyslné. Jde o největší firemní skandál v Japonsku od roku 2011, kdy byly odhaleny problémy tamního výrobce fotoaparátů a zdravotnického zařízení Olympus. Tehdy se ukázalo, že firma se snažila zakrýt ztráty za uplynulé roky ve výši až 1,7 miliardy dolarů (42,5 miliardy Kč).

Toshiba nadhodnotila zisk o 30 miliard. Zaměstnanci se báli nadřízených, tak falšovali účty - čtěte ZDE

Tanakovy povinnosti od středy převezme předseda správní rady Toshiby Masaši Muromači. Z funkcí v důsledku skandálu odejdou také místopředseda správní rady Norio Sasaki a poradce Acutoši Nišida, kteří v minulosti rovněž působili na postu generálního ředitele.

Předpokládá se, že Toshiba bude muset kvůli zjištěním nezávislého vyšetřovacího výboru přepracovat účetnictví za uplynulé roky. Firma by navíc mohla dostat vysoké pokuty.

Nesrovnalosti v účetnictví společnosti Toshiba se dostaly na světlo v době, kdy se japonský premiér Šinzó Abe snaží zlepšit řízení firem, aby přilákal více zahraničních investorů. Japonský ministr financí Taró Aso dnes tyto nesrovnalosti označil za „velmi politováníhodné“.