Společnost Axis Communications, výrobce řešení a produktů v segmentu IP kamer, představila reproduktor s označením C3003-E – první síťový reproduktor využívající otevřené standardy pro oslovení na dálku.

„Reproduktor C3003-E je skutečně zařízení z oblasti IoT (Internet of Things, čili internet věcí), jež poskytuje mnohé výhody, díky tomu, že je připojen do sítě,“ říká Peter Lindström, ředitel divize nových zařízení společnosti Axis. „Můžete například tomuto reproduktoru přiřadit běžné telefonní číslo a pak jej jednoduše vytočit – a můžete daný prostor oslovit. Jeho možnosti integrace jsou prakticky neomezené.“

Jako doplnění celkové nabídky síťových video řešení společnosti byl reproduktor vyvinut v úzké spolupráci se zákazníky z oblasti dohledového videa. Mezi jeho hlavní přínosy patří podle výrobce nízké náklady na instalaci, snadná integrace a zaručená spolehlivost. Umožňuje zákazníkům snadno obohatit jejich dohledový systém o možnost ze vzdáleného místa promluvit a odvrátit tak kriminální jednání nebo jiné nežádoucí aktivity.

Reproduktor je samostatným celkem, jenž zvládá vše od přenosu signálu, jeho dekódování, zesílení až po reprodukci – to vše v jediném zařízení. Na rozdíl od mnoha analogových reproduktorů model C3003-E nevyžaduje připojení samostatného zesilovače nebo napojení na síťovou kameru, aby se mohl stát součástí sítě. A protože je funkční samostatně, může být umístěn kdekoli. Reproduktor podporuje napájecí protokol Power over Ethernet (PoE) umožňující napájení přes datovou síť.

AXIS c3003eDíky vyspělému zpracování zvukového signálu umožňuje dosáhnout vysoce kvalitního akustického projevu. Inovativní funkcí u reproduktoru je tzv. Auto Speaker Test, jenž dokáže zkontrolovat, zda je reproduktor plně funkční tím, že systému poskytne zvukovou odezvu.

V odezvě na manuální či automatickou reakci na alarmovou událost může reproduktor Axis C3003-E přehrát předem připravený zvukový soubor. Reproduktor se dodává s přednahranými audio soubory, jako jsou hlášení pro případy neoprávněného vstupu nebo nouze, a současně si do něj uživatel může nahrát svá vlastní hlášení.

Reproduktor je snadné integrovat do systémů pro zpracování obrazu. Mezi kompatibilní software patří aplikace od společností Aimetis, Genetec, Milestone Systems a Nice Systems, jakož i Axis Camera Station 4.20, která bude již brzy uvedena a která se zaměřuje na instalace malého a středního rozsahu. Dále je reproduktor možné integrovat do systémů přenosu hlasu přes datovou síť Voice over IP (VoIP) využívající protokol SIP (Session Initiation Protocol), jenž uživatelům umožňuje reproduktor „zavolat“ a promlouvat skrze něj třeba z jejich mobilních telefonů. Jelikož je reproduktor C3003-E síťový produkt, lze jej selektivně adresovat, protože každý má v rámci své sítě jedinečnou IP adresu.

Reproduktor C3003-E bude prostřednictvím distribučních kanálů společnosti Axis k dispozici za výrobcem doporučenou maloobchodní cenu 10 900 Kč od 9. dubna.

Instalace síťového reproduktoru Axis C3003-E je snadná a výsledkem je čistý přenos řeči s dlouhým dosahem ovládaný na dálku v rámci video dohledových řešení.