Testy jsou nutné pro správné nastavení nástupnického vysílání DVB-T2 s využitím nejmodernějšího převodu datového toku, označovaného jako HEVC. ČTK to dnes sdělily Radiokomunikace.

"České Radiokomunikace se ve spolupráci s Českou televizí intenzivně připravují na budoucí přechod na vysílání v DVB-T2 standardu, který je předpokladem pro budoucí rozvoj tuzemského televizního vysílání," uvedl Marcel Procházka, ředitel pro regulaci ČRa.

Tento typ vysílání přinese divákům možnost volby z více vysílaných programů ve vyšší kvalitě a umožní rozvoj nových služeb, včetně mobilního TV příjmu a propojení TV vysílání s internetovými službami.

Testy byly spuštěny ze Žižkovského vysílače prostřednictvím standardu DVB-T2, který v budoucnu nahradí současné vysílání DVB-T. Nový způsob převodu vysílání, označovaný jako kodek HEVC (High Efficiency Video Coding) je nástupcem dřívějších MPEG-2 a MPEG-4. DVB-T2 s tímto kodekem se podle předních výrobců televizních přijímačů a set-top boxů postupně stane standardní součástí nově uváděných modelů na českém trhu.

Experimentální vysílání je plánováno do 28. února 2016 a nemá žádný vliv na stávající rozsah pozemního DVB-T vysílání.