Druhý největší výrobce počítačové techniky na světě po čínské firmě Lenovo nabídl za jednu akcii Aruby 24,67 dolaru. To je proti závěrečné ceně akcií této firmy z 24. února prémie asi 34 procent. O den později o možném převzetí informovala agentura Bloomberg a akcie Aruby výrazně posílily.

Společnosti Hewlett-Packard se na poli firemních převzetí v minulých letech příliš nedařilo a náklady na poslední dvě velké akvizice - americké EDS v roce 2008 a britské Autonomy z roku 2011 - musela firma z velké části odepsat. Vedení firmy ale v posledním období mluví stále hlasitěji o nutnosti vydat se za nákupy cenných aktiv.

Hewlett-Packard se musí adaptovat na novou éru, kdy jsou počítačové technologie těsně provázány s mobilními sítěmi a internetem. V rámci této strategie se letos firma chystá rozdělit na dvě části a oddělit divizi osobních počítačů a tiskáren od technologických služeb.

Koupí Aruby si Hewlett-Packard výrazně posílí podíl na trhu bezdrátových místních sítí (WLAN), využívaných stále častěji firmami, které chtějí zaměstnancům umožnit přístup k pracovním systémům pomocí bezdrátových přístrojů. Aruba má v tomto sektoru podíl 10 až 13 procent, zatímco Hewlett-Packard jen čtyři až pět procent, odhaduje analytik Shebly Seyrafi ze společnosti FBN Capital Markets, jehož cituje agentura Reuters.