DataTraveler 4000 se může pochlubit certifikaci podle normy FIPS 140-2 Level 3 a poskytuje fyzickou ochranu zaplombováním, jež by odhalilo pokusy o přístup, použití nebo pozměnění kryptografického modulu, a umožnilo na ně reagovat. Pouzdro disku je vyrobeno z nerezové oceli potažené titanem, měl by tedy odolávat i použití hrubé síly, tzv. „brute force“ útokům.

Mezi další bezpečnostní prvky najdeme schopnost uzamčení disku a jeho zformátování v případě deseti neúspěšných pokusů o zadání hesla.

Disk DataTraveler 4000 Gen. 2 nově obsahuje volitelné řízení správy pomocí SafeConsole přes BlockMaster. Tento software firmám poskytuje výkonné nástroje, včetně možnosti mazat hesla na dálku, konfigurovat hesla a zásady pro zacházení se zařízením a aktivovat audit pro ověření, zda jsou požadavky jejich plnění dodržovány. Disk DataTraveler 4000 Gen. 2 dává společnostem možnost flexibilně jej na začátku nastavit jako samostatné zabezpečené zařízení s tím, že později jej lze vybavit řešením centrálního řízení.

Oba disky (rozhraní USB 3.0) jsou k dispozici v kapacitách 4, 8, 16, 32 a 64 GB a využívají nejlepší NAND čipy v daném oboru a konstrukci řadiče, jež umožňuje výměnu čipů NAND bez nutnosti provádět rekvalifikace a certifikaci. Díky tomu mohou velké firmy tyto disky s důvěrou zařadit do seznamů svých zařízení splňujících příslušné normy.