Před několika lety jste založili divizi pro vývoj mobilních aplikací. Mobilní přístup v rámci podnikových systémů je nyní velmi žádanou přidanou hodnotou.

Ano, oddělení vývoje mobilních aplikací je ve společnosti OKsystem od roku 2012. Máme za sebou úspěšný vývoj mobilních aplikací jak na zakázku, tak i vývoj vlastních mobilních řešení. Mezi naši další vlajkovou loď bezesporu patří aplikace BABEL Business Edition (BABEL BE) - firemní platforma pro šifrovanou mobilní komunikaci. Nicméně přístup k firemním informacím pomocí mobilních zařízení je stále častějším požadavkem stávajících i potenciálních zákazníků. Proto našim zákazníkům také dodáváme mobilní přístup k datům a vybraným funkcionalitám personálního a mzdového systému OKbase.

Ale zpět k BABEL. Kde se vzala myšlenka vyvinout bezpečnostní platformu pro šifrovanou mobilní komunikaci?

Na tento dotaz by určitě nejlépe odpověděl kolega Ivo Rosol (ředitel vývojové divize, pozn. red.), který je otcem této myšlenky a jehož specializací je bezpečnost a aplikace kryptografických technologií. Návrh a vývoj BABEL řešení je právě výsledkem spojení know-how z oblastí aplikované kryptografie a vývoje mobilních aplikací.

BABEL nabízíte jako platformu, má svoji serverovou část, podobně jako například služba BlackBerry... jak systém funguje a jak je po technologické stránce řešen proces šifrování?

Nejen BlackBerry, ale i všechny ostatní veřejné, masově používané mobilní komunikační služby používají své servery umístěné kdesi v cloudu. Rizika vyplývající z využívání takových systémů k pracovním účelům jsou přitom zřejmá - nevíme přesně, co se s našimi daty děje, kde končí contact list z našeho zařízení, kde jsou uloženy posílané dokumenty.

BABEL je od začátku zamýšlen jako cross-platformní řešení, které je primárně určeno pro provoz na firemní infrastruktuře. Není to klasická cloudová služba, zákazník BABEL provozuje na svých serverech, které má pod svou plnou správou. Server zprostředkovává pouze datovou komunikaci mezi mobilními zařízeními, neuchovává žádné klíče a neúčastní se šifrování zpráv. V případě, že odesílatel nebo příjemce nejsou připojeni on-line, zajišťuje zasílání notifikací a asynchronní doručení šifrovaných zpráv. Důležitá je vazba BABEL serveru na firemní adresář a možnost okamžitě reagovat na významná bezpečnostní rizika, jako je ztracený nebo ukradený mobil, případně odchod zaměstnance.

Aktuálně jsou k dispozici verze aplikace pro Apple iOS a Google Android, v tomto roce bude k dispozici také desktopová verze pro Windows.

Jana Benáková

obchodní ředitelka, OKsystem

Na jakou skupinu zákazníků s BABEL primárně cílíte? Jak vypadá váš typický firemní zákazník a v jakých cenových relacích se platforma pohybuje? (Můžete případně uvést příklad)

BABEL BE je primárně určen pro firemní zákazníky, neboť právě v soukromém sektoru je velká poptávka po zabezpečení veškerých informací, zejména s mobilními účastníky komunikace. Proto vzniklo řešení BABEL.

Náš typický firemní zákazník je společnost, jejíž management si uvědomuje cenu a důvěrnost informací, kterými disponuje, a nechce je předávat "zdarma" přes volně dostupné komunikační služby. Současně si je vědom, že informace, se kterými nakládá, je důležité předávat opravdu bezpečnou formou se zachováním mobility a zaručené dostupnosti.

Licenční model je založen na ročním předplatném na zařízení, které dokážeme flexibilně navrhnout vzhledem k funkčním požadavkům zákazníka.

Je BABEL dostupný i nefiremním uživatelům?

Ano, existuje verze také pro nefiremní uživatele, která je bez připojení k firemnímu serveru omezena na zasílání šifrovaných SMS. Pro vyzkoušení si ji lze bezplatně stáhnout z AppStore či Google Play.