Proč to lidé dělají? Zpravidla proto, že chtějí šetřit mobilní data – zvláště v zemích mimo EU dosahují roamingové poplatky za datové přenosy poměrně vysokých částek – často ale také z toho důvodu, že doufají ve větší rychlost a stabilitu připojení.

Veřejné Wi-Fi sítě mohou být falešné

Připojení na neznámou Wi-Fi přitom může být zásadně rizikové. „Jen hrstka lidí si dnes kontroluje, zda jde o síť šifrovanou, takže se běžně připojuje na sítě, kde kdokoliv další v síti může šmírovat komunikaci. Ještě méně si pak lidé uvědomují, že například síť s názvem kavárny vůbec nemusí být zřízena danou společností, ale může jít o záměrně zřízený Wi-Fi hotspot, který vás má oklamat. Jím útočník může lákat důvěřivé jedince a poté se pokoušet z procházející komunikace i připojených zařízení co nejvíce vytěžit. Zvláště, pokud tuto síť využíváte ke komunikaci s bankou nebo dokonce v rámci internetového bankovnictví,“ upozorňuje na rizika otevřených Wi-Fi sítí Zbyněk Malý, poradce pro kybernetickou bezpečnost společnosti Anect.

Problém přitom představují i online (webové) služby a mobilní aplikace, které přenášejí data po nešifrovaném připojení. Díky nim může někdo cizí snadno získat přihlašovací údaje, vydávat se za někoho jiného, dostat se na váš účet na sociálních sítích či do elektronické pošty. „Přestože je v prohlížeči jednoduše možné zkontrolovat si ´zámeček´ a https komunikaci, uživatelé to zpravidla netuší. V mobilních aplikacích si navíc nic zkontrolovat nemohou a musí se spoléhat na to, že tvůrci daných aplikací se chovají zodpovědně,“ uvádí Zbyněk Malý.

Jak se tedy bezpečně připojovat na Internet, e-mail a sociální sítě na prázdninových cestách? Ideální je samozřejmě Wi-Fi sítě vůbec nepoužívat a vystačit si s mobilním připojením. Případně si v dané zemi zakoupit SIM kartu s předplaceným datovým balíčkem. Pokud ale nemáte vyhnutí, důkladně si ověřujte, ke které Wi-Fi se vlastně připojujete, zda vyžaduje pro připojení heslo a jestli je komunikace chráněna (síť má “zámeček”, není označena jako Open/otevřená). „V rámci připojení na veřejnou Wi-Fi bych přitom doporučil využít VPN spojení. V rámci tzv. chráněného tunelu v internetu totiž nemusíme využívat pouze firemní VPN, vždyť většina antivirových programů nabízí i svého VPN klienta, který zabezpečí to, že mezi vaším zařízením a servery poskytovatele antiviru bude komunikace probíhat v zašifrované podobě. Potenciální útočník, který bude komunikaci odposlouchávat, tak na vás bude krátký,“ doporučuje poradce pro kybernetickou bezpečnost společnosti Anect.

Nebezpečí číhá i při dobíjení telefonů

Další hrozbou, která na neopatrné uživatele může číhat, je stále rozšířenější free charging point, tedy veřejné dobíječky mobilních telefonů. Ty zpravidla naleznete v nákupních centrech v relaxačních zónách. Nabíjecí kabel zde ale může sloužit také jako kabel datový – v tomto případě se pak při nabíjení telefonu může stát, že potenciální útočník si z telefonu buď data zkopíruje, nebo do něj vloží něco nebezpečného navíc. Této situaci lze však celkem lehce předejít. „Řešení existuje v podobě nabíjecího adaptéru, který se připojí mezi vlastní zařízení a datový kabel. Tento adaptér zabrání přenosu dat a umožní pouze aktivitu, o níž stojíte, tedy čisté nabíjení,“ doplňuje Zbyněk Malý ze společnosti Anect. Druhým řešením a z jeho pohledu i daleko lepším je na cestách využívat vlastní powerbanku s dostatečnou kapacitou.