Jak ukazují výsledky výzkumu realizovaného specializovanou agenturou Vanson Bourne a sponzorovaného společností VMware, v době, kdy firmy čelí stupňujícímu se tlaku na inovace a změnu pracovních procesů, více než dvě třetiny (66 %) dotazovaných z oblasti IT v regionu EMEA uvádějí, že jsou to jejich zaměstnanci, kdo volá po větší mobilitě. Zároveň téměř třetina (29 %) věří, že nedostatek mobilních nástrojů omezuje jejich produktivitu.  Vyhovět požadavkům na zvýšení mobility znamená zvýšit flexibilitu zaměstnanců, jak nejvíce to půjde. Firmy však musí najít ten správný způsob, a zároveň udržet kontrolu nad bezpečnostními procesy.

O výzkumu

Výzkum realizovala specializovaná výzkumná agentura Vanson Bourne v první polovině letošního roku a zúčastnilo se ho 1700 IT manažerů s rozhodovací pravomocí a 3500 kancelářských pracovníků z firem nad 1000 zaměstnanců ve Spojeném království, Francii, Německu, Nizozemsku, Belgii, Itálii, Severských zemích (Švédsko, Norsko a Dánsko), Rusku a Předním východě (Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty).

Podle výzkumu, kterého se zúčastnilo 1700 IT manažerů s rozhodovací pravomocí a 3500 kancelářských pracovníků napříč regionem EMEA, téměř čtvrtina (22 %) zaměstnanců často porušuje firemní pravidla pro používání mobilních zařízení, aby zvýšila svou produktivitu. Ještě významnější je fakt, že více než třetina (35 %) IT manažerů uvedla, že vedení společnosti na ně tlačí, aby přistupovali k firemním datům z vlastních mobilních zařízení, přestože je to v rozporu s firemními pravidly. Zajistit přístup k datům z mobilních zařízení je jádrem problému – 42 % dotazovaných se obává, že nechat zaměstnance používat soukromá zařízení představuje bezpečnostní riziko, více než třetina (35 %) to dokonce označuje za největší zranitelnost pro případný kybernetický útok.

„Jednoduše řečeno, bez potřebné mobility nemůže dojít k digitální transformaci. Proto je na organizace vyvíjen tlak, aby se posouvaly vpřed a inovovaly, což je nutí podstupovat krátkodobá bezpečnostní rizika, aby mohly svým zaměstnancům zajistit potřebnou pružnost,“ komentuje výzkum Vladimír Střálka, Country Manager pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti VMware. „Skvělou zprávou je, že není třeba dělat kompromisy mezi bezpečností a mobilitou. Díky softwarově definované architektuře lze bezpečnost integrovat přímo do aplikace uvnitř sítě, na obsahové a uživatelské úrovni. To znamená, že organizace mohou využívat bezpečné digitální pracovní prostředí a na základě přidělené role zpřístupnit uživatelům potřebná data prostřednictvím jakéhokoli zařízení. Díky tomu mohou být firmy tak mobilní, jak potřebují, bez nutnosti ústupků v oblasti bezpečnosti.“

Sami zaměstnanci připouštějí, že nejsou tak přísní, co se týče ochrany dat na pracovních zařízeních, jako na soukromých přístrojích. Třetina (33 %) uvádí, že se více starají o zabezpečení dat na vlastních zařízeních, než na firemních. Co se týče mobility v zaměstnání, pouze 44 % zaměstnanců zná všechna firemní pravidla pro mobilitu, takže ani nevědí o tom, že by je mohli případně porušovat.

„IT oddělení musí hledat řešení, se kterými nebude muset riskovat bezpečnost dat,“ dodává Střálka. „Se svými technologiemi pro správu mobility dává VMware zaměstnancům možnost přistupovat k firemním datům, která potřebují pro výkon své práce, a to z jakéhokoli zařízení, zatímco IT oddělení má přehled a plnou kontrolu nad tím, kteří zaměstnanci přistupují k jakým aplikacím. To znamená, že již nemusí dělat kompromisy při zajišťování skutečné firemní mobility.“