Výrazné zvýšení rychlosti umožní technologie tak zvaného vectoringu, která odstraňuje vzájemné rušení linek v měděném vedení, spolu s umísťováním ústředen blíže ke koncovým zákazníkům. Do poloviny příštího roku by se měl zvýšit podíl domácností ve vzdálenosti do 450 metrů od ústředny, která umožňuje 100megabitovou rychlost, ze stávajících 22 na 30 procent.

„Pro efektivní fungování vectoringu je klíčové, aby technologii podporoval modem u koncového zákazníka. To je starost internetového poskytovatele, kterému internetové připojení velkoobchodně nabízíme," uvedl produktový manažer Robert Pešta.

Velkými zákazníky CETINu jsou například O2 nebo T-Mobile. O2 měla na konci prvního čtvrtletí 790.000 koncových zákazníků připojených k internetu přes pevné telefonní linky, z toho 490.000 přes rychlejší technologii VDSL.

V současnosti jsou ústředny, tak zvané DSLAMy, umístěné běžně ve vzdálenosti kolem 1000 metrů od zákazníků, což má za následek dosahování výrazně nižší rychlosti. CETIN dosud vybudoval kolem 900 předsunutých DSLAMů, v roce 2022 by jich mělo být asi 6500.

CETIN zároveň již testuje technologii Vplus, která umožní do zhruba půl kilometru od ústředny dosahovat rychlosti kolem 300 Mbit/s. Tuto rychlost v současnosti nabízí například největší kabelová firma UPC a do budoucna se s ní počítá i v mobilních sítích LTE.

Společnost loni oznámila, že do svých sítí investuje během sedmi let 22 miliard korun. Firma vznikla loni v červnu oddělením pevných a mobilních sítí a datových center od O2. Jejím vlastníkem je investiční skupina PPF, která drží majoritu i v O2.