Technologická společnost Microsoft zaznamenala další úspěšné čtvrtletí. Dokládají to výsledky zveřejněné po závěru čtvrtletního obchodování na burze. Výnosy Microsoftu dosáhly 24,7 miliardy dolarů, což znamená meziroční nárůst o devět procent. Čistý zisk byl 7,7 miliardy, v porovnání se stejným obdobím minulého roku to je plus 40 procent.

Za celý účetní rok 2017, který se liší od roku kalendářního, pak firma dosáhla čistého zisku ve výši 25,9 miliardy dolarů při tržbách 96,7 miliardy.

"Silné výsledky v posledním čtvrtletí byly taženy inovacemi v oblasti cloudových služeb," řekl generální ředitel firmy Satya Nadella. "Pro zákazníky snažící se urychlit svou digitální transformaci v éře inteligentních cloudů je Microsoft atraktivní díky svému úspěšnému partnerskému ekosystému."

Microsoft se od nástupu svého šéfa Nadelly v roce 2014 snaží zaměřit právě na cloudové služby, protože trh s počítačovým softwarem se již nerozvíjí tak rychle jako v minulosti. Na poli cloudu soupeří Microsoft s Amazonem, který je lídrem na trhu.

Výnosy divize inteligentních cloudových služeb se v předchozím čtvrtletí zvýšily o 11 procent na 7,4 miliardy dolarů. Příjmy z nejdynamičtěji rostoucí cloudové platformy Azure se meziročně téměř zdvojnásobily.

Příznivé hospodaření Microsoftu se letos pozitivně odráží na ceně akcií. Od začátku roku posílily již o 19 procent a jejich cena je na historických maximech. Po oznámení výsledků akcie pokračovaly v růstu. V after hours posilovaly přibližně o procento a cena se pohybovala okolo 75 dolarů, tedy na novém rekordu.