Sdílená ekonomika na poli ubytování nebo taxislužeb není žádnou novinkou. Velkou příležitostí je i v případě logistiky. V Evropě ale doposud on-line platforma pro sdílení přepravní kapacity překvapivě chybí, i když řada z nich se již připravuje. Na jedné straně máme klienty, kteří chtějí své zásilky přepravit co nejrychleji, nejlevněji nebo poptávají přepravu atypických zásilek. Na straně druhé se pohybují dopravci, kteří hledají vytížení pro své zpáteční cesty nebo mají ve svém kamionu ještě volné místo a momentálně se nachází v blízkém okolí zákazníka.

I my proto pracujeme na aplikaci, která nabídku a poptávku po celovozové přepravě spojí, respektive prováže naše zákazníky s ověřenými dopravci. Inspirovali jsme se službami, jako jsou třeba Uber, Airbnb či Aukro, kde se v on-line prostředí také specificky profilované poptávky střetávají s tou správnou nabídkou. Pro tvorbu aplikace jsme se spojili s americkým portálem uShip, který se tak dostane i na evropský trh.

Už nyní se do databáze aplikace přihlásilo téměř 40 tisíc přepravců z celé Evropy.

V první fázi již platformu využívají naši dispečeři, kteří rozhodují o přidělení zásilky nejvhodnějšímu dopravci. Dispečer přes platformu zveřejní poptávku po dopravě, vybere vhodnou nabídku a potvrdí cenu. Aplikace tak umožňuje prakticky ihned vybrat optimálního přepravce pro danou zásilku.

Samotní řidiči kamionů se s platformou spojí prostřednictvím svého mobilního telefonu či tabletu. My budeme sledovat pohyb zásilek a řidiče průběžně informovat prostřednictvím zpráv.

Do roka si již zákazníci budou moci nejvhodnějšího dopravce vybrat sami. Při self check-inu si zákazník do systému zadá poptávku přepravy s pevnou cenou nebo ji poptá v aukci, kde dopravci nabídnou optimální cenu v závislosti na rychlosti přepravy a dalších podmínkách. Výsledná cena nabízená dopravcem v aukci může být ovlivněna mimo jiné vytížeností na zpáteční cestě či aktuální polohou nákladního vozidla. Zákazník bude mít navíc u každého dopravce k dispozici hodnocení a recenze. Další nespornou výhodou on-line platformy je evidence dokumentů potřebných k přepravě v elektronické podobě přímo v aplikaci.

Naše řešení jsme před několika dny představili na veletrhu Transport Logistic v Mnichově. Jeho prostřednictvím chceme přispět k přehlednosti trhu a umožnit dopravcům, aby si vybrali zásilku, která je v danou chvíli nejvíce osloví. Věřím, že podobné aplikace v budoucnu přispějí k zefektivnění dopravního řetězce, a to jak na straně dopravců, tak na straně zákazníků.