Tim Cook, ředitel společnosti Apple v rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že nový miliardový fond podpoří americké výrobce. První investice bude oznámena ještě v květnu. Společnost Apple má v plánu financovat programy výuky programování aplikací, blíže se ke svým záměrům chce vyjádřit až v létě.

Během prezidentské kampaně Donald Trump společnost Apple silně kritizoval za to, že valnou část své výroby má v Číně. Nyní firma podniká další krok ke zvýšení zaměstnanosti v USA. V loňském roce vydala na podporu svých dodavatelských firem, včetně 3M Co a Corning Inc, 50 miliard dolarů, uvedl Cook v interview a zdůraznil, že Apple už ve Spojených státech přispěl k vytvoření dvou milionů pracovních míst, z toho 80.000 je přímo v Applu a ostatní u jejích dodavatelů a ve vývojových firmách.

Stejně jako ostatní velké americké firmy Apple nyní zkoumá Trumpovy návrhy na zjednodušení daňového systému, jehož cílem je přimět podniky k repatriaci jejich finančních prostředků. Z celkových 256,8 miliardy dolarů má Apple 93 procent v zahraničí. Jak v této souvislosti Cook poznamenal, na investice v USA si firma musí vypůjčit, což nedává smysl. Nicméně k tomu, zda Apple převede část svých zisků do USA, bude-li Trumpův zákon schválen, se nevyjádřil, uvedla agentura Reuters.