Když byl v roce 1997 uveden film Gattaca, režisér Andrew Niccol v něm předpovídal, že z jedné kapky krve se budou moci určit nemoci na desítky let dopředu. K něčemu podobnému teď spěje i start-up Aequa Sciences s českou stopou. Jedním z jeho zakladatelů je Jan Růžička, který se spolužáky z univerzity v Cambridge pracuje na umělé inteligenci, která by mohla varovat před blížícími se nemocemi. V současnosti tým už dokáže s 87procentní jistotou určit, jestli člověk v průběhu života dostane alzheimera.

Umělá inteligence umí možné vypuknutí nemoci rozpoznat pomocí vzorků DNA. Ta obsahuje velké množství dat, jehož analýza by člověku trvala příliš dlouho. Dále software pracuje s další zdravotní dokumentací pacienta. Všechny informace pak vyhodnotí a udělá závěr.

Umělá inteligence start-upu má jít upravit i pro jiné nemoci. "Teď se pokoušíme o předpověď cukrovky. Ta trápí v Česku mnohem více lidí a jsou jí ohroženy miliony lidí," tvrdí Růžička. 

Pokud se riziko alzheimera i cukrovky předpoví včas a na desítky let dopředu, může se podle týmu upravit životospráva člověka. To by mohlo vést až k tomu, že nemoc nevypukne nebo se její následky sníží. 

Projekt by ale mohl narazit na nechuť lidí "předpověď" podstoupit. "Existují testy DNA, které dokážou přibližně určit riziko vypuknutí alzheimera. A právě proto se řada lidí nechce dát testovat. Navíc je otázkou, jestli by radikální změna životosprávy měla výsledky. Člověk by se mohl diagnózou také tak trápit, že naopak onemocní psychicky," varuje před nápadem odbornice na demenci Jaroslava Jůzová. 

Aby se firma Aequa Sciences dostala mezi lidi, spojila se s marketingovou agenturou McCann v Praze. Svou umělou inteligenci bude start-up nabízet korporacím, které mají velké množství dat o svých zákaznících a chtějí být společensky odpovědné.

Mohla by tak vzniknout aplikace podobná například zaznamenání statistik běhu od Nike. Právě snaha o zábavné plnění cílů, které by zlepšily zdraví uživatelů, má lidi motivovat, aby se o sebe starali. "Pro značky firem je to budoucnost. Měly by být schopny vyhodnotit hodně informací a promítnout je do praxe. Těch dat je tolik, že to člověk nezvládne, a proto přichází umělá inteligence," tvrdí šéf pražské pobočky McCann Jan Binar.

Už teď agentura jedná s firmami, které by mohly chtít nasadit umělou inteligenci od Aequa Sciences do praxe, jména však Binar neprozradil. Zájem mají ale prý stávají klienti i firmy zvenku. McCann například zastupuje Vodafone, Mastercard či Kofolu. A hmatatelné výsledky by mohly být už do roka. 

Péče o zdraví v posledních letech stále více využívá aplikací a moderních technologií. Existují služby, které umožňují komunikovat s lékařem na dálku a zároveň upravovat životosprávu. Vznikají tak aplikace například pro správu jídelníčku, monitorování pohybu či hlídání srdce. 

V některých zemích je pokročilá i elektronizace zdravotnictví. Například v Německu mají pacienti elektronickou zdravotní kartu. A část péče o zdraví pacientů umí přes internet vyřešit ve Skandinávii.