Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nekoná, což je jeden z důvodů, proč máme drahý mobilní internet a nechce k nám čtvrtý operátor, píší malí poskytovatelé internetu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Žádají ho, aby využil s vládou svého vlivu a přinutil ÚOHS razantněji rozhodovat. Některé spory na telekomunikačním trhu úřad řeší téměř devět let.

"Skandální nečinnost a neexistence rozhodnutí po velmi dlouhou dobu narušují fungování celého telekomunikačního trhu. To stojí za negativními jevy, jako jsou vysoké ceny mobilních služeb či nedostatečné pokrytí vysokorychlostním internetem," píše premiéru Sobotkovi prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu Jakub Rejzek. Spolek sdružuje malé operátory a poskytovatele internetu. Členem je ale i společnost UPC.

Podle organizace způsobuje ÚOHS svým pomalým rozhodováním nejistotu na trhu s internetem. "To se může velmi negativně projevit v budoucí snaze o vstup čtvrtého mobilního operátora," varuje Rejzek.

ÚOHS je vedle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) regulátorem, který má páky na to, aby se rozhýbalo konkurenční prostředí v telekomunikacích, což by mělo vést i ke zlepšení služeb a zlevnění mobilního internetu. Ten je v současné době jeden z nejdražších v Evropské unii. Zatímco v Polsku se dá koupit 1 GB dat za 8 až 30 korun, v Česku je cena od 338 do 445 korun. Levnější mají internet i v Německu, Rakousku a na Slovensku.

Milionové pokuty

Kritiku od malých operátorů ÚOHS odmítá. "Děláme v rámci svých personálních možností maximum. V některých případech je úřad nucen řešit i kauzy, které by mohly být efektivněji vyřešeny fungující ex ante regulací," reagoval mluvčí ÚOHS Martin Švanda na kritiku. Premiér se k dopisu zatím nevyjádřil.

Úřad také připomíná, že se pokutovat operátory nebojí. Například v prosinci dostal Vodafone s O2 za letitý spor táhnoucí se od roku 2003 v prvostupňovém řízení pokutu téměř sto milionů. Firmy se ale odvolaly. 

Malým operátorům vadí ale především délka rozhodování. Upozorňují, že pokud se na verdikt čeká i několik let, nemusí malé firmy do doby, než regulátor narovná trh, přežít. Jako příklad uvádí šetření na zneužití dominantního postavení na trhu Telefónikou O2. To se vyšetřuje od roku 2008 do současnosti.

"Na délku řízení má vliv také obtížnost případu a nutnost provádět rozsáhlé ekonometrické analýzy. Prvostupňové rozhodnutí bude nicméně vydáno v průběhu letošního roku," ujišťuje mluvčí ÚOHS Švanda.

Premiér se kvůli levnějším datům už se šéfem ÚOHS Petrem Rafajem setkal. Chtěl od něj slyšet, jaké nástroje může úřad použít, aby zlevnil mobilní data. Stejně tak měl Sobotka schůzku i s velkými operátory a ČTÚ.

Datové jaro je prioritou

Levnější mobilní data jsou pro Sobotku a vládu prioritou. Kvůli novele zákona o elektronických komunikacích, která měla sloužit jako bič na operátory, odvolal premiér i svého ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Toho by mohl podle informací HN nahradit tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Premiér Mládkovi vyčítal, že se v novele, která je v současné době ve vládě, objevil sporný paragraf. Ten znemožňuje zákazníkům, aby si vyjednali u operátorů slevu. Spotřebitelské organizace i ČTÚ varují, že by to mohlo zapříčinit až zmrazení cen u tarifů. Ministrovi průmyslu nepomohly ani výroky členů jeho nejbližšího týmu. Náměstek Lubomír Bokštefl v diskusi se čtenáři na Aktuálně.cz prohlásil, že kdo chce levná data jako v Polsku, měl by odjet do Polska.