Velká koncentrace IT firem je brněnským specifikem. Své zaměstnance zde mají velcí světoví hráči jako IBM nebo Red Hat. „Jelikož nejen brněnský, ale dokonce ani český trh nemá dostatek IT specialistů, musí je technologické firmy již několik let přivádět ze zahraničí," uvedl Jiří Halbrštát, manažer marketingu a náboru ManpowerGroup. Kromě Slovenska podle něj v Brně pracují počítačoví odborníci z Ukrajiny, Polska, Rumunska nebo Indie.

Na trhu práce panuje podle odborníků obecně velký přetlak, kdy firmy prudce zvyšují náborové aktivity, ale volných uchazečů o práci je stále méně.

V Brně a na jižní Moravě se hlavní poptávka odehrává v průmyslu, výrobní podniky se soustředí ve třech hlavních lokalitách - Slatina, Modřice a vzdálenější Vyškov. „V posledně jmenované lokalitě dochází k největšímu přetlaku, protože lokální zdroje uchazečů nestačí a ochota dojíždět z Brna u výrobních pozic příliš není," uvedl Halbrštát.

Poptávka firem vytváří velký tlak na růst mezd. „U některých firem jsme zaznamenali nárůst mezd u dělnických a skladnických pozic o 30 procent," popsal Halbrštát.

Další velkou výzvou pro zaměstnavatele na Brněnsku je podle odborníků přechod na směnný provoz v důsledku rostoucího počtu zakázek. Lidé na místním trhu nejsou zvyklí na noční směny a právě kvůli tomuto požadavku převážně pracovní nabídky odmítají. To přineslo na místní trh nový trend, kdy firmy mnohem více využívají brigádníky a nabízí částečné a flexibilní úvazky, aby daly prostor jiným skupinám uchazečů. K tomu dochází nejen ve výrobě, ale i v zákaznickém servisu, který je v Brně velmi koncentrovaný.

Podíl nezaměstnaných na jižní Moravě v listopadu zůstal na úrovni 5,7 procenta, pokles se tak zastavil. Bez práce bylo 46.155 lidí, což je zhruba o dvě stovky víc než v říjnu. Naopak mírně klesl počet volných míst. V samotném Brně činil podíl nezaměstnaných v listopadu pouze 6,7 procenta.