Z obsahu prosincového vydání magazínu ICT revue

Zveřejněné články nebo jejich rozšířené verze zde zveřejníme v průběhu následujících dvou týdnů.

Editorial

Prodej serverů se přesouvá k levnějším systémům
Příjmy dodavatelů serverů celosvětově meziročně mírně poklesly. Situace na trhu je dána zejména výrazně nižšími prodeji high‑end serverů. Srovnání je ovšem zatíženo i tím, že v roce 2015 se větší množství podniků nacházelo ve fázi cyklu, kdy obnovovaly své systémy IT.

Cover story

Ransomware působí podnikům stále větší škody
Prakticky všechny studie se shodují na hlavních aktuálních trendech v oblasti kybernetické bezpečnosti. Podniky dnes čelí – a budou čelit – především ransomwaru, hrozbám souvisejícím s internetem věcí a útoky DDoS. Přetrvávají rizika spojená s mobilními zařízeními či webovými aplikacemi, ty však těžko můžeme pokládat za novinku.

Anketa - Bezpečnost a české firmy
Jsou výdaje na bezpečnost u českých firem srovnatelné se západní Evropou? Pokud mají nedostatek prostředků, kde (v čem) nejčastěji dělají kompromisy?

Sloupek - Na stále častější cílené útoky jen antivir a firewall nestačí
Robin Bay, sales engineer, Trend Micro.

Jak zabránit dalším DDoS útokům? Zabezpečte svůj router
Víme, co se skrývá v útrobách naší webkamery? Tuto otázku si po nedávných masivních DDoS útocích pokládá stále větší počet lidí.

Rozhovor

OKsystem inovuje, ale kurz nemění
OKsystem je velkým a stabilním „softwarehousem“, který tradičně vyvíjí software jak pro státní organizace, tak podnikovou sféru. Díky svému výtlaku má dostatečné kapacity, aby mohl produkty inovovat, a navíc vyvíjet další, zejména mobilní aplikace. Je‑li vlajkovou lodí „velkého“ softwaru personální systém OKbase, pak v mobilních aplikacích jde o Babelnet, zabezpečený šifrovaný instantní messaging, jak nám sdělil Vítězslav Ciml, nový ředitel společnosti.

Analýza

Současné CRM z pohledu dodavatelů a aktuálních trendů
Celosvětové výdaje do IT letos klesly, to ovšem neplatí pro software, nejrychleji přitom roste řešení pro oblast CRM. Náš článek je rozdělen do dvou částí. V první se věnuje analýze trhu CRM za poslední desetiletí z pohledu dodavatelů, ve druhé aktuálním trendům v této oblasti.

CRM: Český zákazník prahne po mobilitě a analytických funkcích
Co podle vás aktuálně mimo cloud „hýbe“ tuzemským trhem s CRM řešeními? Jaké trendy jsou za poslední rok dva v oblasti aplikací CRM patrné? Odpovídá Jiří Rákosník, obchodní ředitel, J.K.R.

Trendy

Jak na levnější, přínosnější IT
Převážná většina konzultačních firem z oboru IT – a zdaleka nejen ony – nabízí vlastní recept na snížení nákladů na podnikové informační technologie. Ačkoliv obvykle využívají odlišnou terminologii, tematicky se shodují na mixu tří potřeb či požadavků: optimalizace, flexibility a efektivity.

Rozhovor

Chytré snížení nákladů a zvýšení produktivity
Data od analytické společnosti IDC dokazují, že k bezpapírové kanceláři se zatím moc neblížíme. Úspory v oblasti tisku tak stále zůstávají aktuálním tématem. Radek Cinádr, manažer pro řízené tiskové služby ve společnosti OKI, upozorňuje i na možnosti, které z hlediska úspor a produktivity nabízí digitalizace papírových procesů s pomocí moderních chytrých multifunkcí.

Sloupek - Neřešme, kolik nás investice do informačního systému stojí, ale co nového nám přinese
Martin Bubeníček, obchodní ředitel, DC Concept.

IT projekty

Moderní technologie pronikají do módního průmyslu

Sberbank v Česku řeší snižování nákladů na tisk

Privátní cloud zrychlí inovace ve výrobě zemědělských strojů

Kovovýroba pod dohledem systému Helios Orange

Ze společnosti - F5 Forum ve znamení moderní bezpečnosti