V době, kdy podniky řeší, jak pokročit s nástupem digitální ekonomiky, dochází k inovacím v oblasti síťových technologií včetně softwarově definovaných sítí (SDN), virtualizace síťových funkcí (NFV), modelově orientovaného programování, překryvných sítí, otevřených API, cloudové správy, koordinovaného řízení, analýzy a dalších.

Tyto inovace slibují zvýšit efektivitu provozu a umožnit provoz digitálních aplikací, přesto je zatím jejich zavádění pomalé kvůli složitosti využití mnoha nových technologií.

Trh potřebuje řešení, které bude integrovat zásadní inovace v síťovém softwaru – virtualizaci, automatizaci, analýzu, cloudové řízení služeb a otevřenou a rozšiřitelnou programovatelnost – do jednoduše použitelné architektury, která dokáže uvedené přísliby naplnit.

Cisco DNA doplňuje technologii ACI – aplikačně orientovanou infrastrukturu pro datová centra rozšířením jak přístupu založeného na pravidlech, tak strategie softwaru do celé sítě – centrální i pobočkové, metalické i bezdrátové, od jádra sítě po její okraj. Cisco DNA se dodává v rámci rodiny softwaru Cisco One.

Cisco DNA, schéma

 

Architektura Cisco DNA je založená na pěti základních principech:

  1. Virtualizace všeho, která organizacím poskytuje svobodu volby provozovat libovolnou službu odkudkoli, nezávisle na platformě – fyzické nebo virtuální, lokální nebo cloudové.
  2. Uzpůsobená pro automatizaci, aby sítě a služby v nich provozované byly možné snadno zavádět, řídit a udržovat – zásadně mění přístup ke správě sítě.
  3. Všudypřítomné analytické funkce poskytují podrobné informace o provozu v síti, IT infrastruktuře a business – informace, které může poskytnout pouze síť.
  4. Řízení služeb z cloudu pro sjednocení pravidel a koordinované řízení v celé síti – umožňuje dosahovat akceschopnosti cloudu a zároveň bezpečnosti a kontroly lokálních řešení.
  5. Otevřenost, rozšiřitelnost a programovatelnost na všech vrstvách – integrace technologií společnosti Cisco a třetích stran, otevřená API a vývojová platforma na podporu širokého ekosystému síťových aplikací.

 

Cisco DNA – hlavní novinky

Společnost Cisco představuje řešení pro automatizaci, virtualizaci a cloudovou správu pro architekturu DNA:

  • Automatizace DNA: platforma APIC-Enterprise Module (APIC-EM)
  • Platforma APIC-EM: Nyní je k dispozici nová verze řadiče Cisco pro podnikové sítě, který již využívá přes 100 zákazníků. V jediné instanci na APIC-EM může běžet 4000 zařízení. Nabízí výkon a robustnost vyžadovanou největšími zákazníky a podporu pro nejširší sadu síťových služeb a zařízení. Platforma APIC-EM podporuje řadu automatizačních služeb včetně nových, dnes oznámených a níže popsaných.
    • Cisco Plug and Play: Tento automatizační software, odstraňuje potřebu složité předkonfigurace a následnou složitou dopravu do vzdálených lokací, které typicky stojí IT okolo 200 až 2000 dolarů za každé zařízení. Agent Plug and Play je umístěný ve směrovačích a přepínačích Cisco a komunikuje přímo se síťovým řadičem, což zkracuje čas implementace řádově z týdnů na dny a snižuje náklady ke dni spuštění až o 79 % oproti tradičním metodám.
    • Easy Quality of Service (EasyQoS): Sužba EasyQoS umožňuje síti dynamicky aktualizovat celosíťové nastavení QoS na základě pravidel pro aplikace a s pomocí EasyQoS mohou IT oddělení zajistit přidělení priority správným aplikacím.
    • Cisco Intelligent WAN:
    • Tato služba automatizuje zavádění sítí IWAN a jejich správu, poskytuje větší flexibilitu při implementaci WAN a umožňuje IT rychle konfigurovat a implementovat plnohodnotné sítě pro pobočky údajně na pouhých 10 kliknutí. Automatizace IWAN eliminuje nutnost ruční konfigurace pokročilých síťových funkcí a automaticky zavádí priority aplikací, volby trasy a vyrovnávací paměť tak, aby uživatel získal co nejlepší službu.
      • Virtualizace DNA: Evolved IOS-XE a Enterprise NFV
      • Evolved Cisco IOS XE je síťový operační systém optimalizovaný pro programovatelnost, automatizaci řízenou řadičem a snadnou správu. Nový OS poskytuje otevřená, modelově orientovaná API pro vývoj aplikací třetích stran, softwarově definovanou správu, hosting aplikací, tzv. edge computing a abstrakci od fyzické infrastruktury pro umožnění virtualizace. V současné době podporuje zařízení Cisco Catalyst 3850/3650, ASR 1000 a ISR 4000 a bude postupně zaváděn do celého portfolia řešení pro podnikové sítě.
        • Evolved Cisco IOS XE zahrnuje virtualizaci funkcí podnikových sítí (Enterprise Network Function Virtualization, Enterprise NFV), která odděluje hardware od softwaru a dává podnikům svobodu provozovat libovolnou funkci odkudkoli. Toto řešení obsahuje kompletní soubor softwaru – software pro virtualizaci infrastruktury, virtualizované síťové funkce (VNFs) jako směrování, firewall, optimalizaci WAN a řadič WLAN a služby koordinovaného řízení a umožňuje tedy virtualizaci služeb pro pobočky. S tímto řešením může IT nyní zjednodušit každodenní provoz, zavádět nové pobočkové služby bez fyzického přemisťování velkých nákladů a mít možnost volby při implementaci – na míru přizpůsobenou platformu Cisco, serverovou platformu nebo libovolnou platformu x86.
    • Cloudové řízení služeb DNA: CMX Cloud
    • CMX Cloud poskytuje obchodně využitelné informace a personalizovanou interakci pomocí lokalizačních údajů a informací o připojení z bezdrátové infrastruktury Cisco. S pomocí CMX Cloud mohou podniky zajišťovat připojení do Wi-Fi sítě, získávat přístup k agregovaným datům o chování zákazníků a zlepšovat interakci s nimi.