Do počítače se pod heslem přihlašuje více než polovina Čechů, ale pravidelně si heslo mění sotva čtvrtina. Stolní počítač nebo notebook mělo již v minulosti zavirovaný 59 procent tuzemských uživatelů a kybernetického útoku se obává 86 procent uživatelů.

Češi přitom přistupují k citlivým datům, například k elektronickému bankovnictví, on-line karetním platbám nebo datovým schránkám hlavně ze stolního počítače (75 procent) nebo notebooku (76 procent).

Zabezpečení uživatelů by mohlo podstatně zlepšit biometrické ověření identity, o které projevilo zájem 40 procent Čechů. „Více než tři čtvrtiny případů zneužití počítačů jsou způsobeny vinou uživatele. Používání jednoduchých hesel a jejich nepravidelná či nulová obměna jsou notoricky známé. Biometrie podstatně zlepší ochranu, pokud ji budou aktivně využívat i výrobci softwaru. Například internetové bankovnictví nepůjde spustit bez biometrického ověření,“ uvedl ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu Jiří Palyza.

Prolomení přístupu a následné zcizení identity znamená riziko zneužití komunikačních služeb typu Facebook, Twitter, Skype a dalších včetně e-mailu. Zločinci pak zablokují přístup ke službám a mohou je zneužít. Rozšířené jsou zejména bankovní podvody nebo vydírání.