Ministr průmyslu Jan Mládek nesouhlasí s plánem ministerstva vnitra založit státní agenturu pro stavbu sítě nové generace, která by Česku zlepšila pokrytí internetem. Podle Mládka nemůže státní podnik zároveň vlastnit infrastrukturu a ještě koordinovat její využívání. Návrh by podle něj byl navíc nepřijatelným zásahem do infrastruktury veřejných datových sítí.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Česká vláda připravuje projekt v hodnotě asi 30 miliard korun, který by měl do roku 2018 umožnit připojení k vysokorychlostnímu internetu všem domácnostem, firmám a úřadům v zemi. Ke zlepšení pokrytí, zejména v odlehlých částech země, má dojít budováním sítí nové generace. Tuto modernizaci po české vládě chce také Evropská unie, která už na projekt přislíbila 14 miliard korun v dotacích.

O způsobu, jak síť nové generace postavit - a tedy také o využití miliard korun z dotací - se přou ministerstvo vnitra (MV) Milana Chovance a Mládkovo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Chovancovo ministerstvo navrhuje vytvořit nejprve nový státní podnik, který by vznikl odštěpením části České pošty. Tato Národní agentura pro komunikaci a informační technologie by měla vytvářet doporučení, kam do sítě investovat, a řídit investice na stavbu sítě tam, kde to může být pro soukromé formy neatraktivní.

"Je pro nás nepřijatelné, že by státní podnik měl vlastnit infrastrukturu a zároveň koordinovat její využívání," řekl Mládek v e-mailové odpovědi na dotaz HN. "Poslední tři měsíce usilujeme o shodu s ministerstvem vnitra, a proto zatím tento materiál nemohl být předložen do opakovaného připomínkového řízení."

Podle Mládka má MPO k návrhu Chovancova ministerstva 12 zásadních připomínek.

Plán MV už minulý týden kritizovalo i sdružení sedmi desítek českých operátorů a IT firem, vystupujících pod názvem ICT Unie. Podle unie by taková státní firma zastávala zároveň funkce komerční a regulační, narušila tržní prostředí a vytvořila prostor pro korupci.

Ministerstvo vnitra tyto výhrady odmítlo s tím, že mu jde především o hospodárnost, zájmy občanů a kybernetickou bezpečnost státu. Podle ministra Chovance je nutné, aby měl stát na budování infrastruktury pro vysokorychlostní internet zásadní vliv a aby iniciativa nebyla jen v rukou soukromých firem. "Považujeme za chybu, že stát v minulosti na budování vlastních datových sítí rezignoval," řekl minulý týden Chovanec.

Zatím panuje shoda na cílech celého projektu. Do roku 2018 mají mít všechny české domácnosti přístup k internetu o rychlosti alespoň 30 Mb/s. Polovina všech českých domácností má mít přístup k internetu s rychlostí alespoň 100 Mb/s. Zlepšení připojení se má také týkat firem a veřejných institucí (dohromady s domácnostmi 3,5 milionu přípojných míst).

Jaroslav Strouhal, náměstek pro informační a komunikační technologie na ministerstvu vnitra, řekl minulý týden HN, že nově vzniklý státní podnik by tvořilo asi 400 stávajících zaměstnanců pošty a několik desítek nových zaměstnanců. Nová organizace by podle Strouhala disponovala asi šesti miliardami korun ze 14miliardové dotace. Jedním z prvních úkolů agentury by bylo vytvořit registr dostupné infrastruktury využitelné pro vybudování sítě nové generace, tedy kompletní databázi optických a jiných kabelů, které pro šíření internetu mohou sloužit.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Náměstci obou ministerstev se také na začátku září obrátili dopisem na EU s dotazem, zda může státní firma disponovat částí prostředků z přislíbených dotačních peněz. Podle Mládka se schůzka s představiteli Evropské komise plánuje na říjen.

MPO řeklo, že se zástupci firem, kterých se projekt dotýká, budou mít možnost k projektu vyjádřit v případném novém připomínkovém řízení, k němuž dojde, až se obě ministerstva shodnou.

Ministerstvo vnitra ve svém prohlášení na webových stránkách argumentuje, že chce "podporovat vyváženě zájmy všech subjektů na trhu a zajistit transparentní a rovné podmínky všem."

Evropská dotace by podle vlády měla být čerpána prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), který řídí MPO. Projekt modernizace datových sítí také vyvolal spory o to, které ministerstvo je za jeho přípravu a realizaci zodpovědné.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl v pondělí na sněmu Svazu průmyslu a obchodu v Brně, že spor mezi ministerstvy by se měl vyřešit rychle. "Nemyslím si, že by to mělo být ministerstvo vnitra, které bude řešit, kam půjdou peníze z operačního programu PIK," řekl Sobotka. "Ministerstvo vnitra je zodpovědné za e-government a státní sítě. Pokud jde o dostupnost internetu, tak za to je zodpovědný ten, kdo je zodpovědný za PIK," dodal premiér.