Hackeři budou stále častěji napadat auta, chytré televize nebo další domácí elektroniku. Rozšíření těchto hrozeb zatím brání jejich malá výnosnost. V současnosti tak dávají přednost cíleným útokům, které mají za cíl krást peníze z bankovních účtů nebo žádat výkupné. Uvedli to experti na počítačovou bezpečnost.

Rozvoj hrozeb souvisí i s rozvojem internetu a s nástupem nových technologií a zařízení s připojením k síti. Zranitelné je podle Martina Půlpána z antivirové firmy net.pointers téměř vše, co má vlastní IP adresu a nějaký operační systém.

"Opravdoví hackeři už dávno nejsou nějací studenti na koleji. Skuteční kyberútočníci jsou dnes v dobře organizovaných a dobře financovaných skupinách a jsou propojeni s tradičním zločinem nebo vládními garniturami," uvedl regionální marketingový ředitel společnosti Check Point David Řeháček s tím, že hlavním motivem zločinců jsou peníze a informace.

Kyberzločin je v současnosti lukrativnější než obchod s drogami. Podle odhadů odborníků jsou náklady spojené s počítačovou kriminalitou vyšší než celosvětový obchod s kokainem, heroinem a marihuanou dohromady. Množí se politicky motivované útoky, kyberšpionáže a útoky na kritickou infrastrukturu. Měnit světla na semaforech nebo provést útok na vodárnu nebo elektrárnu není jen výmyslem v počítačových hrách, ale jde o reálnou hrozbu.

Podle Půlpána se bude současnému trendu hrozeb "zaplať, nebo o něco přijdeš", které zablokují data v PC nebo mobilu a žádají výkupné, dařit i nadále. "Stejně tak viry kradoucí přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a k účtům na sociálních sítích. Čím dál častěji se lidé také budou setkávat s fenoménem sociálního inženýringu v kombinaci se škodlivým kódem," dodal.

Údaje o účtech a kreditních kartách se běžně prodávají přes internet. Podobně lze zakoupit i nejrůznější útočné balíčky. Dříve museli být útočníci IT odborníky, nyní se může stát kyberútočníkem kdokoli, už za pár tisíc korun.

Na obranu před stále se vyvíjejícími hrozbami již dávno nestačí mít v PC nebo chytrém telefonu jen antivir nebo firewall. V souvislosti s rozšířením chytrých domácích spotřebičů roste potřeba ochrany domácího modemu nebo routeru, přes který se připojují. Na místě je i zvýšená opatrnost kdekoliv na internetu a zejména na sociálních sítích.