Globální prodeje serverových systémů v minulém roce meziročně mírně vzrostly. Analytici společností IDC a Gartner se na pozitivním výsledku shodují, ale mírně se rozcházejí ve zjištěných hodnotách. Kusové dodávky v podání IDC vzrostly o 2,9 procenta, firma Gartner udává 2,2 procenta. Větší nesoulad panuje v tržbách dodavatelů. Podle společnosti IDC činí meziroční nárůst 2,3 procenta, konkurenční analytici z Garneru hovoří o hodnotě 0,8 procenta.

Celosvětový trh serverových systémů podle informací IDC odebral vloňském roce 9,2 milionu kusů. Společnost Gartner oficiální údaj nezveřejnila, ale jiné zdroje uvádějí i hodnoty nad 10 milionů kusů, konkrétně server Statista. Všechny strany se však shodují na tom, že dominantním segmentem zůstává platforma x86, zatímco rodina RISCových systémů opět vykázala pokles.

A právě v segmentu systémů x86 došlo v roce 2014 k významnému přerozdělení sil. Čínská společnost Lenovo opět převzala část byznysu IBM. Tentokrát šlo o komoditní servery platformy x86 a hodnota transakce činila 2,1 miliardy dolarů. Díky provedené akvizici se z Lenova stal ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku třetí největší dodavatel serverů na světě. Ve finančním vyjádření čínský koncern držel čtvrtou příčku, přičemž třetí si udrželo IBM.

Světovou jedničkou serverového segmentu vloni zůstala společnost HP. I přes pokles kusových dodávek dokázala navýšit své tržby na tomto trhu. Tím do jisté míry potvrzuje předpoklad analytiků, že poptávku v segmentu pohání budování datových center pro cloudové služby a zájem podniků o integrované servery vyšších konfigurací.

Prvních pět pozic žebříčků největších světových dodavatelů serverů - kusových a obratových - si historicky mezi sebe obvykle dělily firmy Dell, IBM, Fujitsu a v poslední době i Cisco. Zvykejme si ovšem na jména relativně nových významných hráčů. Patří mezi ně značky Huawei, Inspur Electronics a samozřejmě Lenovo.