Společnost Intel ve čtvrtek před otevřením trhu snížila svůj odhad tržeb pro první čtvrtletí tohoto roku o více než jednu miliardu dolarů. Důvodem pro to je podle společnosti slabá poptávka podniků a také horší makroekonomické vyhlídky, zejména pak v Evropě.

Poptávka z korporátního sektoru způsobená přechodem na vyšší verzi operačního systému je definitivně pryč a trh s PC, který si užíval relativně stabilního období, se znovu vrací do fáze, kde od něj nelze příliš čekat. Bohužel, proti tržbám Intelu se staví i dvě další podstatné veličiny, a to silný dolar a slabší výkon evropských ekonomik.

Silný dolar zdražuje výrobky v době, kdy v Evropě přetrvávají problémy spojené s vleklou dluhovou krizí, která podporuje nedůvěru v křehký růst starého kontinentu. To pak nevytváří příliš příznivé prostředí pro větší investice do obnovování IT systémů.

Akcie Intelu ve čtvrtek otevřela na 31,01 dolaru, tedy o 1,37 dolaru níže v reakci na zprávu, a v běžné obchodní seanci akcie odepsala další 4,73 procenta o 1,53 dolaru od středečního uzavíracího kurzu akcie.

Aby toho nebylo málo, ve čtvrtek zveřejnila agentura IDC svůj výhled pro trh s PC na rok 2015, kde očekává meziroční pokles dodávek o 4,9 procenta. To představuje propad o 1,6 procentního bodu proti předchozímu výhledu pro rok 2015, který činil -3,3 %. Pro rok 2016 a 2017 agentura naopak výhled lehce zlepšila, ale na spolehlivější data pro další období si ještě budeme muset chvíli počkat. Objem celého trhu s PC se z původních 201 miliard dolarů v 2014 pravděpodobně zmenší, a to na 175 miliard dolarů.

To, co by mohlo trhu během roku 2015 pomoci, je příchod nového operačního systému Windows 10. Zatím sice nejsou známé přesné hardwarové požadavky, ale řadu uživatelů méně povedených edicí operačního systému společnosti Microsoft, jako např. Windows Vista, by uvedení nové verze operačního systému mohlo přimět nejen k migraci na tento systém, ale také k přechodu na výkonnější hardware.

Klesající poptávka po PC bude mít dopad na další tituly technologického sektoru. Počítače, ať už přenosné, nebo stolní, se skládají z celé řady komponentů. Pokud IDC zhoršilo výhled pro celý segment PC, jakožto již hotových výrobků, logicky to sebou musí přinést pokles poptávky i po samotných komponentech. Proto bylo ve čtvrtek možné sledovat pokles akcií dalších technologických společností - např. Nvidie, vyrábějící grafické karty, nebo AMD jakožto konkurence Intelu.